Cebulowe warsztaty w Wierzbiczanach

0
2781
Marek Zieliński (z prawej) z gospodarzem spotkania – Sławomirem Weberem

Warsztaty polowe odbywające się 2 września na polach Sławomira Webera w miejscowości Wierzbiczany, były okazją do podsumowania tego sezonu jak również realizowanego we współpracy z portalem warzywapolowe.pl programu doradczego dla producentów Onion Leader. Na spotkanie licznie przybyli producenci z rejonu Kujaw jak tez innych stron Polski – ogółem obecnych było ponad 100 osób. Spotkanie zorganizowały firmy Syngenta, Caldena oraz New Holland.

Władysław Tokarczyk przy odmianie Medaillon F1
Władysław Tokarczyk przy odmianie Medaillon F1

Deficyt wody, ekstremalnie wysokie temperatury, duża presja wciornastków i chorób – to problemy z jakimi w tym roku musieli się zmierzyć producenci cebuli nie tylko w Polsce. Jak informował Władysław Tokarczyk ekspert Onion Leader, niższe zbiory cebuli w tym roku będą nie tylko w Polsce ale również w krajach zachodniej i południowej Europy. Związana jest z tym natomiast tendencja wysokich cen – obecnie cena cebuli w kalibrze 6-8 mm we Francji kształtuje się na poziomie 0,3-0,34 euro/kg, podczas gdy w Niemczech cebulę niesortowaną (prosto z pola) można sprzedać za 0,18-0,22 euro/kg. Zapowiada się rok dobrych cen dla cebuli, a najwięcej będą mogli zyskać Ci, którym uda się przechować cebulę – podkreślał W. Tokarczyk. Takie predyspozycje mają między innymi prezentowane podczas spotkania odmiany Medaillon F1 i Vision F1. Są to odmiany, które dają możliwość uzyskiwania wyższych cen dzięki długiemu przechowywaniu i możliwości sprzedaży wtedy gdy ceny są relatywnie wysokie – mówił ekspert Onion Leader.

Marek Zieliński (z prawej) z gospodarzem spotkania – Sławomirem Weberem
Marek Zieliński (z prawej) z gospodarzem spotkania – Sławomirem Weberem

Bezpośrednio na 40 ha polu można się było przekonać o potencjale odmiany Medaillon F1, która jest jedną z podstawowych odmian uprawianych w gospodarstwie Sławomira Webera. Całkowita powierzchnia uprawy cebuli w jego gospodarstwie to kilkadziesiąt hektarów. Ten sezon był dla niego trudny i nieprzewidywalny. Początek okazała się całkiem dobry, gdyż udało się uzyskać dobre wschody, zapanować nad chwastami i utrzymać odpowiednią obsadę. Najgorsze warunki panowały w sierpniu, kiedy to totalna susza zahamowała wzrost cebuli. Jak informował Marek Zieliński z Syngenta w tym gospodarstwie celowo opóźniono nawadnianie cebuli, rozpoczynając je dopiero pod koniec lipca. W ten sposób chcieliśmy zmusić rośliny do wytworzenia mocnego systemu korzeniowego. Dzięki temu rośliny były dobrze przygotowane na sierpniową suszę – powiedział Marek Zieliński. Mimo tak trudnych warunków udało się uzyskać dobry plon cebuli, choć kaliber będzie mniejszy niż w minionych latach, a tym samy plon również niższy o około 15-20%. Na wykopanej cebuli odmiany Medailllon można było zauważyć dobrą przydatność do przechowywania – świadczyła o tym mocna, dobrze przylegająca łuska i ładnie zasychająca szyjka.

Przentowano m.in. nową odmianę Medaillon
Przentowano m.in. nową odmianę Medaillon

To był rok, w którym swój potencjał pokazały odmiany cebuli w typie hiszpańskim – mówił Władysław Tokarczyk, prezentując odmianę Bratko, która uprawiana na glebie 5 klasy bonitacyjnej, potrafiła wykształcić cebule o średnicy 12-13 cm. Na polu z ta odmianą szczypior był jeszcze zielony, i dopiero częściowo załamany, co świadczyło o tym że cebula ciągle ona rośnie i buduje plon, podczas gdy cebule w typie Rijnsburger były w większości gotowe do kopania. Odmiany w typie hiszpańskim wymagają jednak nieco innego podejścia do uprawy, przede wszystkim nie należy się spieszyć z terminem siewu planując go dopiero po 10 kwietnia. Tam gdzie w tym roku zbyt wcześnie rozpoczęto siewy odmian w tym typie częste były przypadki jarowizacji roślin pod koniec okresu wegetacji. Przy prawidłowej agrotechnice – jak w wizytowanym gospodarstwie Sławomira Webera – plon i jakość cebuli zapowiadała się bardzo dobrze. Nie nadaje się ona co prawda do długiego przechowywania, ale z powodzeniem można ja przetrzymać do końca stycznia, a przeznaczona na obieranie zapewnia wysoki uzysk surowca.

Odnosząc się do problemów z tego sezonu Władysław Tokarczyk przypomniał o niezwykle wysokiej presji wciornastków, który masowo atakowały i niszczyły cebulę. Cykl rozwojowy u tych szkodników może wynosić od 8 do 55 dni. Przy wysokich temperaturach w tym roku pełen cykl rozwojowy wciornastków wynosił 8-12 dni, stąd tak wysoka była ich presja – przypomniał specjalista z Syngenta. Wspomniał też o możliwości dodawania cukru (2-4 kg/ha) do zabiegów przeciwko tym szkodnikom, jak również konieczności wykonywania zabiegów w blokach (3-4 zabiegi co 7-10 dni), co pozwala uzyskać dobre efekty w walce z wciornastkami. W przypadku chorób bardzo duża w tym roku była presja Stemphylium, która to choroba niezauważona na czas powodowała ogromne spustoszenie na plantacjach. Dobrą skuteczność w jej zwalczaniu wykazywał fungicyd Scorpion 325 SC. W trakcie spotkania Przemysław Urbaniak z Syngenta poinformował o rozszerzeniu zakresu rejestracji dla herbicydu Boxer, który zgodnie z nową etykietą może być stosowany powschodowo w cebuli. Herbicyd ten pozwala skutecznie zwalczać takie chwasty jak komosa biała, żółtlica drobnokwiatowa, chwasty krzyżowe w tym samosiewy rzepaku jak również przytulię czepną czy psiankę czarną. Najskuteczniej działa na wschodzące chwasty warto go wiec zastosować odpowiednio wcześnie, można to robić już w fazie 1-2 liścia cebuli. Herbicyd ten zarejestrowany został do zwalczania chwastów w innych gatunkach warzyw (czytaj więcej).

Na przygotowanej wystawie można było obejrzeć wszystkich odmian cebuli z portfolio Syngenta. Ponadto informację o swoich produktach przekazali przedstawiciele firm Caldena i New Holland, o czym w kolejnej odsłonie.

Więcej zdjęć w Galerii

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here