Dobre warunki do siewu i wschodów cebuli

0
2855

W połowie kwietnia panują dość sprzyjające warunki dla wschodów cebuli. Podniosła się temperatura powietrza, a także gleby. Gleba jest odpowiednio nawilgocona a prognozy pogody są optymistyczne dla tegoż gatunku. Szacuje się, że około 75% zasiewów cebuli w typie rijnsburger już została dokonana.

Zasiewy

Z napływających z kraju doniesień wynika, że zasiewy zostały wykonane dość standardowo. Wygląda na to, że wszystkie nasiona które znalazły się na polach po 3 kwietnia trafiły na optymalne warunki do kiełkowania pod względem wilgotnościowym i temperaturowym. Nawet w kwaterach najniższych, na polach gdzie zdarzały się problemy z nadmiarem wody w tym roku sytuacja wygląda przyzwoicie. Deszcze, które spadły jak dotąd sprzyjały zachowaniu gleby w dobrej strukturze – mówi Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta. Dodaje, że w przypadku zaobserwowania szkodników wielożernych w okresie powschodowym można zastosować na przykład preparat Karate Zeon 050 CS. W większości młode cebule już kiełkują.

W większość regionów siewy cebuli ruszyły na dobre
W większość regionów siewy cebuli ruszyły na dobre

Ochrona herbicydowa

Warunki sprzyjają do stosowania herbicydów. Wśród preparatów stosowanych przedwschodowo najpopularniejsze są te oparte o glifosat. Ich zastosowanie oczyszcza kwaterę i sprzyja zwiększeniu efektywności zabiegów powschodowych. Stosując na przykład Roundup warto pamiętać, że optymalny czas na jego użycie to 3 dni przed wschodami cebuli. Jest on wówczas zupełnie bezpieczny dla chronionej uprawy, ale również skutecznie ogranicza obecność chwastów – powiedział Władysław Tokarczyk. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się koncepcja dawek dzielonych oprysków. W uprawie cebuli można w ten sposób stosować preparaty zawierające pendimetalinę . Preparaty te można zastosować także razem ze środkiem Boxer 800 EC w jednorazowej dawce wynoszącej 1,5 l/ha w okresie 1,5 liścia. Stosując  pendimetalinę warto pamiętać, że jej całoroczna dawka nie powinna przekroczyć 3-3,5 l/ha na większości gleb. Dlatego jednorazowa bezpieczna dawka, także w połączeniu z innym środkiem to 0,5-1 l maksymalnie. W późniejszych fazach rozowjowych cebuli i w dawkach dzielonych można stosować także pirydat – dodaje Władysław Tokarczyk.

Uważne oko plantatora dostrzeże już początek wschodów cebuli
Uważne oko plantatora dostrzeże już początek wschodów cebuli

Cebule ozime

Sytuacja cebul ozimych nie przedstawia się dobrze. Szacunkowo w skali całej Polski mogło ich przetrwać około 15%. Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, częściowo na Górnym Śląsku i w Małopolsce przezimowanie jest jednak dobre. Zdarzają się wręcz wzorcowe plantacje, gdzie cebula jest już w zaawansowanej fazie tworzenia zgrubień.

Dobra obsada na polu z cebulą ozimą
Dobra obsada na polu z cebulą ozimą
Zaawansowana faz tworzenia zgrubień
Zaawansowana faz tworzenia zgrubień
A nawet już tak dorodne cebule
A nawet już tak dorodne cebule

Prawidłowy wzrost roślin można wspomóc wykonując pierwszy zabieg fungicydowy preparatem Scorpion 325 SC, który zwalcza rdze pora i alternariozę roslin cebulowych, zaś począwszy od drugiej połowy kwietnia w obliczu możliwego zasiedlania upraw przez mączniaka rzekomego warto cyklicznie lustrować plantację, aby w odpowiedniej chwili podjęć ewentualne działania. Choroby grzybowe, które mogą wystąpić wcześniej, to alternaria i stemphylium oraz zgnilizna szyjki.