Wysokie temperatury a wzrost i rozwój cebuli

0
3592

Weszliśmy w okres wysokich temperatur. Przedzielają go gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak silne wiatry, grubokroplisty zimne i gwałtowne opady deszczu, a w pasach gradowych często  pojawiają się gradobicia. Powyższe zjawiska pogodowe, nie pozostają bez wpływu na kondycję , wzrost i rozwój cebuli. W takich stresowych warunkach, ujawniają się wszystkie  problemy, agrotechniczne niedociągnięcia, brak płodozmianu.  

 

Nawet na  zdrowych , dobrze rozwiniętych roślinach tak stresowe warunki klimatyczne mogą prowadzić do pewnych reakcji fizjologicznych skutkujących np. brakiem przewodzenia składników pokarmowych, przewiędnięciami roślin wynikającymi z faktu, że transpiracja wody przewyższa możliwości pobrania jej przez system korzeniowy. Ten ogromny stres w warunkach zdrowego systemu korzeniowego, z reguły nie powoduje większych uszkodzeń w obrębie roślin. Minimalne reutylizacje ( wycofywanie składników pokarmowych) z górnych partii liścia, czasem prowadzi do czasowych objawów braku składników pokarmowych, przebieleń, obsuszenia końcówek liści.

 

Rośliny będące w dużym stresie reagują gwałtownym zasychaniem liści od wierzchołka
Rośliny będące w dużym stresie reagują gwałtownym zasychaniem liści od wierzchołka

Poniższa galeria fotografii wykonana na polach cebulowych Gospodarstwa Wojciecha Witkowskiego, założona na bardzo lekkiej piaszczystej ziemi, o niezbyt dobrze rozbudowanym kompleksie sorpcyjnym, wskazuje, że jest możliwy doskonały wzrost i rozwój, nawet pod presją ostatnio występujących zjawisk pogodowych. To dobry przykład na to, że płodozmian ma ogromne znaczenie w takie lata jak obecnie. Cebula doskonale radzi sobie w warunkach obniżonej wilgotności gleby. Jest zdrowa, bez obsuszeń końcówek, a przyrosty zgrubień w odmianie Wellington F1 są imponujące (4-6 cm). Rośliny mają bardzo zdrowy system korzeniowy, a lustracja w temperaturze przekraczającej znacznie 30o C nie wykazała zaburzeń na tej plantacji.

W ostatnim okresie obserwowany jest gwałtowny przyrost zgrubień, można powiedzieć, ze plon przyrasta w oczach. We wspomnianych wyżej silnych opadach grubokroplistego deszczu, z reguły uszkodzenia pojawią się jedynie gdy wieje wtedy silny wiatr . Przypominają one nieco objawy chorobowe np. Botrytis squamosa. Występujące na liściach białe plamy na szczypiorze, w zależności od grubości i intensywności deszczu, mogą się zlewać w większe powierzchnie. Kolejne zabiegi grzybobójcze , zabezpieczą te przebielenia, przed infekcjami. Plamy od gwałtownego deszczu , odróżniają się od uszkodzeń gradowych tym, że są zdecydowanie mniej groźne dla rozwoju roślin, mają rozmyte granice na styku z tkanką nieuszkodzoną.

Pojawia się zatem pytanie, o sposoby prowadzenia plantacji  warunkach wysokich temperatur. Czy można deszczować? Zdecydowanie odradzam takie deszczowanie, zwłaszcza w okresie najwyższych temperatur. Oprócz problemów związanych z operacją słoneczną skierowaną na mokry liść, ważniejszą sprawą pozostaje zwiększone przewodnictwo cieplne w glebie, prowadzące w konsekwencji do przegrzewania systemu korzeniowego i „ugotowania” plantacji. W takich warunkach dochodzi do gwałtownego rozwoju i rozszerzania się chorób odglebowych np. rożowienia korzeni. Jeśli takie deszczowanie , musiałoby być niezbędne, należy to robić w godzinach wieczorno-nocnych małymi dawkami opadu. Zdecydowanie lepiej jest , tak prowadzić plantację , aby przygotowana była ona do pokonywania takich stresowych warunków pogodowych. Do tych działań należy; właściwy płodozmian, ochrona mająca na celu utrzymanie wysokiej zdrowotności i ograniczonej ilości szkodników, zwłaszcza wciornastka  oraz nie stwarzanie presji herbicydowej, po rozpoczęciu fazy gwałtownego przyrostu  zgrubienia cebulowego.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here