Cebula ozima – optymalne stadium we wrześniu

0
2270

Na większości obszarów Polski w 2016 roku panowały dobre warunki do siewu i wschodów cebuli ozimej, co wynikało z opadów deszczu w czasie wschodów. Warunki te sprzyjały jednocześnie szybkim wschodom, które następowały już w 7-8 dniu po siewie, a przy optymalnym przygotowaniu gleby i sprzyjających warunkach wilgotnościowych pełnia wschodów następował w przeciągu 12-14 dni od wysiewu.

Wyrównanie wschodów jest bardzo ważne z punktu widzenia całej dalszej uprawy cebuli, gdyż pozwala w optymalny sposób prowadzić dalszą ochronę herbicydową. Dużym zaskoczeniem był problem wciornastków, które to szkodniki niezauważone w porę, niejednokrotnie doprowadzały do całkowitego zniszczenia zasiewów, masowo zasiedlały młode plantacje i w warunkach wysokich temperatur, bardzo szybko następował ich dalszy rozwój. Zdarzały się przypadki, masowego zasiedlania plantacji przez wciornastki w fazie flagi i pojawiania się pierwszego liści właściwego, co prowadziło do całkowitego zniszczenia zasiewów w przeciągu zaledwie 4-5 dni i stwarzało konieczność zaorania plantacji.

Prawidłowy rozwój cebuli ozimej
Prawidłowy rozwój cebuli ozimej – połowa września

W przypadku cebul ozimych termin wysiewu powinno się dostosować do typu danej odmiany. Są takie, których wysiewy należy rozpocząć już około 12-14 sierpnia, ale w przypadku niektórych można do siewu przystąpić dopiero na początku września. Źle dobrany termin siewu może skutkować w dalszym okresie uprawy jarowizacją i wykwitaniem cebuli wczesną wiosną. Termin siewu nasion powinien być tak dobrany, by cebule przed nadejściem zimy osiągnęły optymalne do przezimowania stadium. Jeśli rośliny przerosną są wtedy podatne na jarowizacja, a także tracą na mrozoodporności, z kolei niedorośnięte rośliny (zwłaszcza przy odmianach wczesnych i średnio wczesnych) nie zapewnią odpowiedniego plonu w kolejnym roku. Dlatego tak ważne jest by rośliny wchodzące w okres spoczynku zimowego, miały zgrubienia zbliżone do średnicy ołówka. Istotne jest również by plantacje cebuli przez zima były dobrze odchwaszczone, ponieważ niektóre gatunki chwastów są wstanie rozwijać się nawet w okresie zimy, zwłaszcza gdy przebieg pogody jest niestabilny i związany z częstymi odwilżami. W efekcie wiosną może się okazać, że plantacje jest zagłuszona przez chwasty, których nie da się już zniszczyć chemicznie. Dlatego w przypadku cebul ozimych należy korzystać z rozwiązać posiewanych i przedwschodowych, odpowiednio dobierając substancje i dawki. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie herbicydu Boxer w dawce 2-4 l/ha (można go łączyć z pendymetaliną), w fazie 1,5 liścia właściwego do początku tworzenia się 4 liścia.

wp_20160920_011

Efekt skutecznej ochrony herbicydowej - po zastosowaniu Boxera
Efekt skutecznej ochrony herbicydowej – po zastosowaniu Boxera

Duży wpływ na to jak cebule będą mogły przetrwać zimę zależy od cech danej odmiany, na co warto jest zwrócić uwagę dokonując wyboru. Niektóre odmiany mogą bowiem przemarzać już przy minus 8-10C i mroźnym wietrze, ale są też takie odmiany, które mogą wytrzymać krótkotrwałe spadki temperatury do -18-21C. Dużo też zależeć będzie od warunków panujących w zimie, w tym obecności pokrywy śnieżnej, która najlepiej zabezpiecza rośliny przed przemarzaniem. Z kolei brak pokrywy śnieżnej i suche mroźne wiatry będą zwiększały ryzyko przemarzania roślin w okresie zimy. Dlatego bezpieczeństwo dla cebuli zimującej, można zapewnić przykrywając plantację agrowłókniną.

Duży wpływa na wzrost i rozwój cebuli jesienią ma nawożenie. Dostarczanie azotu w tym okresie powinno być zoptymalizowane, tak by zapewnić roślinom warunki do wzrostu, ale też nie spowodować ich nadmiernego wzrostu wegetatywnego. Istotne w okresie jesiennym jest też ochrona fungicydowa, kiedy to konieczne może być sięgniecie po takie środki jak Scorpion 325 SC, Switch 62,5 WG, Amistar Opti 480 SC czy Ridomil Gold MZ w przypadku zagrożenia ze strony mączniaka rzekomego cebuli

Tylko prawidłowo chronione i wolne od chwastów plantacje cebuli ozimej, doprowadzone do właściwego stadium, będą miały szansę na dobre przezimowania i dobry plon