LATEST ARTICLES

Plantacja cebuli w lipcu. Lustracje na obecność chorób i wciornastek

0

W okresie intensywnego przyrostu cebuli w lipcu warto szczególną uwagę zwrócić na obecność chorób, których źródłem występowania jest gleba. Mowo tu o fuzaryjnej zgniliźnie cebuli (Fusarium oxysporum f.sp.cepae) i różowej zgniliźnie korzeni cebuli (Pyrenochaeta terrestris). Jeśli te choroby pojawią się na danej plantacji mogą wykluczyć dane pola z produkcji na okres kolejnych kilku lat.

Znakomita plantacja cebuli na Dolnym Śląsku – początek lipca. FILM

0

Wraz z ekspertami Onion Leader odwiedzamy kilkunastohektarowa plantację cebuli na Dolnym Śląsku. Rośnie tu odmiana Rijnsburger 5. Cebula jest w fazie 8-9 liścia właściwego a zgrubienia mają 4-5 cm średnicy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w tej fazie wzrostu?

Uwaga na szkodniki cebuli. Dobra pogoda może sprzyjać ich wysokiej presji!  

Lustrując plantację cebuli i planując dalsze zabiegi warto pomyśleć o szkodnikach. Prognozowane na najbliższe dni ocieplenie może przyspieszyć ich rozwój i pojawienie się na plantacjach. Mowa tu o szkodnikach typu śmietka, ale tez pojawić się mogą już wciornastki. Warto wykorzystać okno pogodowe na wykonanie niezbędnych zabiegów na plantacjach cebulowych, także tych zwalczających szkodniki cebuli.

Nie spóźnijmy się z nawożeniem cebuli. Jakie formy azotu i dawki?

Sezon 2021 związany jest z ewidentnym opóźnieniem we wzroście większości gatunków warzyw. Tymczasem jest już początek czerwca i to najwyższa pora by zastosować ostatnie dawki azotu w uprawie cebuli. By utrzymać odpowiedni balans wzrostu nie należy się spóźnić z wysiewem nawozów azotowych i należy je zastosować w odpowiedniej formie.

Wysoka presja chwastów i słaba kondycja cebuli. Wiele plantacji będzie zaorane!

Z kamerą Onion Leader odwiedzamy tym razem Mazowsze, region Błonia i Ożarowa Mazowieckiego. Podobnie jak w innych regionach Polski sytuacja na polach cebulowych nie jest zbyt optymistyczna. Choć cebula nie należy do roślin ciepłolubnych to jednak na wielu polach widać zahamowanie we wzroście, dużą presję chwastów i generalnie słabą kondycję cebuli. Co robić w takiej sytuacji?

Jak sobie radzi Rijnsburger 5? 20 maja Dolny Śląsk

0

Maciej Żygadło prowadzi rodzinne gospodarstwo warzywnicze w regionie Dolnego Śląska. Uprawia się w nim cebulę, ziemniaki, zboża i kukurydzę. Cebula odmiany Rijnsburger 5 z firmy Syngenta została posiana w tym roku na 25 ha, a na około 4 ha rośnie cebula ozima.

Co “szeleści” w przechowalniach cebuli

0

W połowie stycznia 2020 roku przedstawiciele firmy Syngenta odwiedzili kilka gospodarstw gdzie przechowywana jest cebula. Pozwoliło to ocenić jej kondycję, zdrowotność oraz zweryfikować jakość. Najbardziej jednak istotne okazało się sprawdzenie tego – jak szeleści cebula.

Ochrona cebuli ozimej od siewu, aż do zbiorów

Sukces w uprawie cebuli ozimej zależy nie tylko od właściwego doboru odmiany i terminu siewu (kwestia jarowizacji po zimie) ale również od skutecznej ochrony. Gatunek ten ma szereg szkodników i chorób ze zwalczaniem których musi zmierzyć się plantator. Ewentualne zaniechania na tym polu doprowadzą do znacznej redukcji plonowania i osiągnięcia wyników produkcyjnych odbiegających od oczekiwań plantatora.

Historia pewnego cebulowego pola. Od siewu po 19 tydzień 2020 roku

0

Plantatorzy cebuli w Republice Czeskiej prowadzą na ogół duże plantacje. Ważnym kierunkiem produkcji jest cebula do przechowywania. W tym segmencie chętnie sięgają po odmiany z oferty firmy Syngenta. Cenią sobie też doradztwo i współpracę z ekspertami realizującymi projekt Onion Leader. Jednym z nich jest Władysław Tokarczyk. Specjalista zdecydował się opowiedzieć o jednej z czeskich plantacji, gdzie pomimo trudnych w ostatnich sezonach warunków pogodowych do produkcji cebuli gatunek ten udaje się znakomicie a wyniki produkcyjne pozostają na dobrym poziomie.

Wschody cebuli – nie tak szybko …

0

Większość plantacji cebulowych została już obsiana. Sprawdzamy i oceniamy jak ten zabieg został przeprowadzony na jednej z podkrakowskich plantacji. Przypominamy również o ważnych zabiegów przed wschodami cebuli.