Odmiany cebuli najlepsze w sezonie 2018. FILM

0
3738

Jesienią, tuż przed kampanią zbioru cebuli, jak co roku firma Syngenta podsumowała miniony sezon i zaprezentowała najnowsze odmiany cebuli. Wśród nich dominują sprawdzone już i niezawodne w plonowaniu rijnsburgery, nie brakuje też odmian w typie hiszpańskim, a niebawem wprowadzone zostaną również cebule czerwone. Bogata oferta odmian cebuli pozwala dobrać te najlepiej dopasowane do warunków uprawowych, przeznaczenia i zagospodarowania zebranej cebuli.

Bogata oferta odmian cebuli

Jak informował Marek Zieliński, po udanych testach w Polsce na rynek maja trafić już niebawem cebule czerwone – jest to odmiana SG 8393, z mocnym system korzeniowym i dobrze wybarwionymi łuskami. Bardzo dobrze w takim sezonie jak 2018 wypadły odmiany w typie hiszpańskim Bratko F1 i Banko. Są to odmiany, które ze względu na bardzo mocny system korzeniowy rosną bardzo intensywnie i osiągają duże rozmiary. Są to odmiany polecane do obierania i krótkotrwałego przechowywania. W gospodarstwie warto mieć do 10% produkcji odmian w typie hiszpańskim, jako propozycję cebuli do obierania i sprzedaży do końca roku – podkreślał Marek Zieliński.

Niektórzy przywieźli własne cebula jak jeden z producentów cebuli w typie hiszpańskim

Niezawodne rijnsburgery

Wśród rijnsburgerów, prezentowane były sprawdzone już standardy oraz nowości jak Progression F1, Vision F1, Medaillon F1 oraz Motion F1. Ta pierwsza to odmiana z mocnym system korzeniowym i mocną łuską. W trakcie wegetacji zwraca uwagę u tej odmiany mocny szczypior z obfitą woskowiną co sprawia, że odmiana ta w mniejszym stopniu jest atakowana przez wciornastki – podkreślał ekspert z Syngenta. Silny szczypior u tej odmiany sprzyja wyrastaniu dużych cebuli i uzyskiwania wysokich plonów. Progression to zarazem odmiana, które dobrze radzi sobie na stanowiskach gdzie obserwuje się zmienność glebową.

Kolekcja różnych odmian cebuli Syngenta

W trudnym, suchym i gorącym sezonie 2018, Vision okazał się odmianą niezawodną i zapewniającą wysokie plony. Jest to odmian do bardzo długiego przechowywania – nawet do czerwca kolejnego roku. Motion F1 to z kolei odmiana doskonale nadająca się do sprzedaży workowej. Dobrze znosi duże zagęszczenie (do 4 jednostek/ha czy 1 mln. nasiona/ha), zapewniając bardzo wyrównany kaliber zbieranych cebul. Okres wegetacji tej odmiany jest nieco krótszy niż u innych rijnsburgerów. Motion F1 to przykład wysokojakościowej cebuli do obsługi świeżego rynku i zapewniania stałych dostaw do sieci handlowych – podkreślał Władysław Tokarczyk.

Takie odmiany jak Progression czy Medaillon o nieco dłuższym okresie wegetacji w takim upalnym i gorącym roku jak 2018 roku, dały zadowalające efekty w plonowaniu – podkreślał Władysław Tokarczyk z Syngenta, dodając że odmiany te ze względu na mocny system korzeniowy są tez mniej podatne na choroby systemu korzeniowego (fuzariozy czy różowienie korzeni).

Tak plonował Medaillon w sezonie 2018

Na polu produkcyjnym w Bąbolinie można było podziwiać odmianę Medaillon. To odmiana z obfitą osłoną dobrze zasychających łusek, które podczas obróbki bardzo dobrze się obierają. Dobrze zasychająca szyjka i wysoka twardość cebul, predysponuje tę odmianę do bardzo długiego przechowywania. Odmiana ta ze względu na mocny system korzeniowy dobrze sobie radzi na stanowiskach zmęczonych, gdzie jest ryzyko wystąpienia chorób odglebowych. Cebule są kuliste w kształcie, z ładną mocna łuską i zarazem jest to odmiana zapewaniająca wysokie plony, co widać na tym polu – dodał Marek Zieliński. U tej odmiany wzniesiony pokrój szczypioru zapewnia wysoką zdrożność łanu ze względu na dobre przewietrzanie i dobrą penetrację cieczy podczas wykonywania zabiegów ochrony.

Ofertę odmian cebuli maja niebawem wzbogacić nowe odmiany, testowane jeszcze pod numerami. Odmiany, które zapewniać mają jeszcze lepsze plony i jakość, a dodatkowo cechują się tolerancja na główne problemy uprawowe związane z chorobami takimi jak fuzariozy, różowienie korzenie czy Stemphylium.