Cebula w przechowalni na Konferencji Cebulowej Syngenta

0
1490

W budynkach Gospodarstwa Grupy Producentów Owoców i Warzyw Czajkowscy 3 stycznia odbyła się Konferencja Cebulowa zorganizowana przez Syngenta. Jej partnerami były również firmy Timac Agro Polska, APH Group, Bank Spółdzielczy w Toruniu, Grupy Mularski oraz gospodarze, bracia Czajkowscy – Maciej i Tomasz. Na spotkanie przybyło przeszło 400 producentów związanych z uprawą cebuli. Najliczniej reprezentowani byli ogrodnicy z Kujaw, ale zjawili się także goście z innych części Polski, a nawet delegacja z Białorusi.

Odmiany cebuli uprawiane przez Czajkowskich

Uprawa cebuli traktowana jest przez Tomasza Czajkowskiego priorytetowo. Jak sam przyznał, to znacznie więcej niż tylko standardowe zajęcie. Gatunkowi temu gospodarz poświęca wiele uwagi i serca. Ważnym krokiem na drodze do udanej produkcji jest trafny wybór odpowiednich odmian. Za takie uznaje on kreacje znajdujące się w ofercie firmy Syngenta. Właśnie z nią rolnik plantator ściśle współpracuje w zakresie doboru właściwych odmian do warunków panujących w poszczególnych kwaterach, czy pod kątem zagospodarowania plonu.

Tomasz Czajkowski

Zaprezentował je podczas czwartkowej konferencji Marek Zieliński z tejże firmy. W swej prezentacji najwięcej uwagi poświęcił trzem udanym kreacjom – Medaillon F1, Progression F1 oraz Vision F1. O tym jak pierwsza z nich znosi przechowywanie mogli przekonać się wszyscy przybyli na spotkanie. Zostali oni zaproszeni do komór przechowalniczych by na własne oczy i własną miarą ocenić jakość zgromadzonego tam plonu na początku 2019 roku. Wysoka jakość jest pokłosiem wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednia ochrona cebuli w polu. O niej mówił Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta. Zaczął od preparatu Scorpion 325 SC, którego szeroka rejestracja pozwala na użycie go w ochronie przed chorobami blisko 20 gatunków warzyw. Jest to skuteczny produkt. Prelegent mówił także o ochronie fungicydowej. Nie do przecenienia jest również znany już Switch 62,5 WG. W ochronie przed szkodnikami interesującym produktem z gamy Syngenta jest Karate Zeon 050 CS. Warto jednak podkreślić, że pełna oferta preparatów z tej firmy do ochrony cebuli, ale i innych warzyw polowych, jest znacznie szersza. Dlatego właśnie poświęcona zostanie jej odrębna informacja, która niebawem ukaże się na portalu www.warzywapolowe.pl.

Marek Zieliński, Syngenta

Uprawa strip till i inne maszyny godne uwagi

Maciej Czajkowski to zarazem rolnik ale i producent maszyn. Konstruuje on sprzęt do uprawy pasowej. W jego przekonaniu, wykorzystanie pługa w gospodarstwie przynosi sporo niepożądanych efektów. Gleba nie jest właściwie uprawiona, a ponadto narażona na erozję wodną. Resztki pożniwne jakie pozostają na powierzchni gleby pełnią podobną funkcję, co ściółka ze słomy na plantacjach truskawek – ograniczają nieco zachwaszczenie, odbijają część promieni słonecznych, przez co ograniczają nagrzewanie się gleby, przeciwdziałają brudzeniu roślin błotem i piaskiem w przypadku wystąpienia ulewnego deszczu. Technologia ST sprzyja rozwojowi populacji dżdżownic, których aktywność polepsza dystrybucję wody w glebie. Wreszcie, zdaniem M. Czajkowskiego, uprawa taka po prostu się opłaca. Podczas konferencji przedstawił on wyliczenia mówiące o tym, że przy obecnych cenach paliwa i kosztach pracy, uprawa gleby w technologii Strip Till pozwala zaoszczędzić ok. 400 zł/ha. Firma oferuje maszyny o różnych wielkościach i zakresach operacji. Umożliwia także skorzystanie z usługowej uprawy ST. To z pewnością interesujący wariant dla każdego, kto chciałby przekonać się jak technologia taka sprawdzi się w jego gospodarstwie. Jak wielokrotnie podkreślał M. Czajkowski, to właśnie nastawienie i otwarty umysł ogrodnika odgrywa kluczową rolę dla powodzenia uprawy pasowej.

Maciej Czajkowski

Krzysztof Kostusiak omówił możliwości usprzętowienia gospodarstw

W gospodarstwie potrzebne są inne jeszcze maszyny. Bardzo szeroki ich wybór znajduje się w ofercie APH Group. Oprócz maszyn polowych, są tam również te do nawadniania, przechowalnictwa, czy inne jeszcze rozwiązania. Omówił je Krzysztof Kostusiak.

 

 

Konferencja Cebulowa – galeria zdjęć