Lustracje cebulowych plantacji w Czechach – połowa maja

0
1773

Obecny sezon nie należy do najłatwiejszych dla plantatorów cebuli. Szukają oni więc profesjonalnego doradztwa. Kilka dni temu Czechy odwiedził Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta Polska. Wizytował tam kilka dużych farm cebulowych, gdzie rozmawiał o stanie plantacji, zagrożeniach i wyzwaniach w uprawie tego gatunku.

Onion Leader w Czechach rozwija się

Program doradczy Onion Leader w Czechach stale jest rozwijany. W 2018 roku Władysław Tokarczyk zdecydował się na objecie tamtejszych producentów cebuli intensywniejszą niż w poprzednich sezonach, regularną opieką. Plantatorzy, którzy na wielkoobszarowe zasiewy kupują nasiona odmian cebuli oferowanych przez firmę Syngenta, oczekiwali na taką właśnie formę wsparcia. To liczące się podmioty w obrocie cebulą, których kierownictwu zależy na profesjonalnym podejściu do uprawy, gwarantującym zadowalającą rentowność. Te nowoczesne, kluczowe gospodarstwa czeskie były wizytowane przez Władysława Tokarczyka już sześciokrotnie w tym roku.  Na podstawie obserwacji poczynionych przez eksperta można pokusić się o ocenę tamtejszych plantacji cebuli.

 

Wielkoobszarowe plantacje cebuli w Czechach

Pogoda w Czechach łaskawsza

Warunki pogodowe dla produkcji cebuli w Czechach były nieco lepsze niż w Polsce. Przede wszystkim bardziej regularne były opady deszczu. Wystąpiło tam jednak także więcej burz połączonych z gradobiciami. To prowadziło do erozji wodnej, miejscowego zalewania siewek, ich zamulania. Te zjawiska nie wyrządziły jednak szkód o znaczących wymiarach ekonomicznych. Cebula z wczesnych zasiewów rozwija się dobrze. Jest na Czechach obecnie wiele plantacji, gdzie rośliny są w 3 liściu właściwym. Mają one okazałe rozmiary. Problemy związane z wysokimi temperaturami, choć na mniejszą skalę, były także udziałem czeskich plantatorów – informuje Władysław Tokarczyk.

Założenia Onion Leader w Czechach

Wizyty w ramach Onion Leader w Czechach mają odbywać się co 2 tygodnie. Lustrowane będą duże kwatery, gdzie uprawiana jest cebula. Będzie ona wspólnie oceniana przez doradców Onion Leader, agronomów i agrotechników z gospodarstw a także dystrybutora firmy Syngenta w Czechach Jozefa Kamenika. Doradztwo realizowane jest poprzez codwutygodniowe wizyty. Podczas każdej z nich plantatorzy otrzymują zalecenia na kolejne 2 tygodnie.

Wyrównany wzrost roślin cebuli w Czechach