W centralnej Polsce, warunki wilgotnościowe są jak do tej pory lepsze w porównaniu z innym częściami Polski. Niestety wystąpiły tu miejscowo inne zagrożenia, w postaci gradobić, które w maju mocno zniszczyły niektóre plantacje. Pomimo tego cebula szybko się zregenerowała i rośnie dalej perfekcyjnie.
Trudno sobie wyobrazić, że poniżej prezentowane fotografie przedstawiają plantację cebuli, która została zniszczona przez gradobicie (czytaj również). Po niespełna miesiącu czasu, rośliny cebuli, których część nadziemna była prawie w 100% zniszczona, zamulona, odrobiły straty. Było to możliwe dzięki perfekcyjnemu postępowaniu plantatora, który często konsultuje działania agrotechniczne z pracownikami terenowymi Syngenty.
Rośliny nie tylko nadrobiły straty wynikające z gradobicia, ale dostając „drugie życie” wspaniale rosną, są wyrównane, zdrowe.
Sama plantacja pomimo zaburzenia stosowanej ochrony herbicydowej powierzchni gleby, jakie spowodowało gradobicie, jest wolna od chwastów, dzięki ponownym, bardzo skutecznym i trafionym interwencjom herbicydowym. Na wsparcie i doradztwo ze strony ekspertów projektu OnionLeader, nawet w takich ekstremalnych sytuacjach, mogą liczyć wszyscy plantatorzy biorący udział w projekcie.
Kolejne lustracje w województwie mazowieckim dokonaliśmy na plantacji nowej odmiany w typie rijnsburger z Syngenty , odmiany Medaillon F1. Ta już komercyjna odmiana, bardzo dobrze wygląda na większości lustrowanych lokalizacji. Wierność obsady, wyrównanie roślin, zdrowotność, kondycja i wigor stwarzają możliwości do osiągnięcia w tym sezonie, optymalnych plonów i wysokiej jakości cebuli.
Bardzo dobrze rokują również plantacje cebuli Wellington, odmiany popularnej w regionie podwarszawskim. Bardzo dobre wyrównanie roślin, dobry nie zachwiany rozwój adekwatny do czasu lustracji, świadczy o profesjonalnym podejściu gospodarza do uprawy, wspieranego regularnymi wizytami specjalistów Onion Leader.