Cebula na wzorowych plantacjach południa Polski

0
2856

Na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, podobnie jak w wielu innych regionach Polski, warunki dla początkowo wzrostu cebuli były dosyć trudne. Pomimo tego w gospodarstwach uczestniczących w programie Onion Leader, sytuacja jest bardzo dobra. Rośliny są już zaawansowane we wzroście, nie ma problemów z chwastami, a zdrowotność roślin jest wręcz wzorowa.

Tegoroczne warunki, stały się prawdziwym wyzwaniem, dla producentów cebuli. Gospodarstwo Państwa Matejków z Dzielowa biorące udział w projekcie Onion Leader, położone jest w ciągu klimatycznym bramy morawskiej. Współpraca ekspertów z Syngenty  z gospodarstwem jest pozytywnym przykładem, jak w tak trudnym roku jak obecny wspólnie można pokonywać problemy pojawiające się w uprawie cebuli.

Pogoda w tym regionie zdominowana była jak dotąd  przez niską wilgotność gleby, suche wiatry, niskie opady. Również średnie temperatury dobowe w okresie wschodów, były stosunkowo niskie. Mimo tego na stanowiskach  o wypłaszczonej powierzchni, o stosunkowo małej zmienności glebowej, sytuacja we wzroście i rozwoju cebuli jest bardzo dobra. Rośliny są bardzo dobrze rozwinięte, mają po 5-6 liści i są na początku tworzenia zgrubienia cebulowego. Ochronę herbicydową można określić jako perfekcyjną. Nieliczne egzemplarze chwastów należących do trudno zwalczanych, usunięte zostały mechanicznie. Zdrowotność i brak szkodników, dopełniają obrazu plantacji o wysokim potencjale.

Wspólna lustracja to dobra platforma do  właściwej oceny będącej podstawą wypracowania scenariusza działań na najbliższy dwutygodniowy okres uprawy. W takich warunkach powstają prognozy, co do dalszego wzrostu  i rozwoju. Zalecenia agrotechniczne, oparte są również na wieloletnim doświadczeniu skonfrontowanym z dużą pasją i pozytywną motywacją właścicieli gospodarstwa.

WP_20150617_012
Zaawansowanie pojedynczych roślin jest adekwatne do czasu lustracji. Rośliny są w fazie od 5-7 liścia. Jest to początek tworzenia zgrubienia cebulowego

W warunkach kolejnej części plantacji, o zdecydowanie  bardziej zróżnicowanej pod względem ukształtowania powierzchni, sporej zmienności gleby i innym terminie siewu, wzrost i rozwój jest również bardzo dobry. Rośliny są bardzo zdrowe, bez szkodników. Plantacja jest perfekcyjnie odchwaszczona. Zauważalne jest jednak  mniejsze zaawansowanie we wzroście rozwoju i wyrównaniu roślin.

Tu cebula jest nieco mniej zaawansowana we wzroście, ale cały czas rokuje na dobry plon
Tu cebula jest nieco mniej zaawansowana we wzroście, ale cały czas rokuje na dobry plon

W dniu 17 czerwca pracownicy terenowi Syngenty lustrowali plantacje cebuli na Dolnym Śląsku. Podobnie jak na Opolszczyźnie, warunki uprawy w tym regionie były bardzo zbieżne. Kolejna lustrowana plantacja, była w bardzo dobrej fazie rozwojowej w stosunku do czasu lustracji. Możliwe to było dzięki bardzo dobrej glebie, ostrożnemu stosowaniu dawek herbicydów zarówno posiewnych doglebowych jak i glifosatu i selektywnych. Przełożyło się to na dobry, harmonijny i wyrównany wzrost i rozwój. Nieliczne chwasty głównie komosa, będąca problemem na wielu plantacjach cebuli w tym sezonie, warto usunąć mechanicznie, by nie stwarzać presji na rośliny cebuli, poprzez uporczywe i nie do końca racjonalne stosowanie wysokich dawek herbicydów.

Wzorowa prowadzona plantacja - nieliczne chwasty najlepiej jest usunąć ręcznie
Wzorowa prowadzona plantacja – nieliczne chwasty najlepiej jest usunąć ręcznie

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here