Najważniejsze szkodniki cebuli

0
11493
fot. R. Wrzodak

Przedstawiamy najgroźniejsze szkodniki cebuli

wciornastki Wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci)

Presja wciornastków jest szczególnie intensywna podczas suchego i ciepłego lata (od czerwca do sierpnia). Szkody spowodowane ich żerowaniem stanowią problem przede wszystkim w przypadku pora i cebuli siedmiolatki. W przypadku silnego porażenia i uszkodzenia szczypioru u cebuli dochodzi do znaczącego obniżenia plonu. Skuteczne rozwiązanie to stosowanie insektycydu Karate Zeon.

 smietka Śmietka cebulanka (Delia antiqua)

Ten powszechnie występujący szkodnik w polskich warunkach wytwarza 2 pokolenia, z których ważniejsze ze względu na możliwy poziom strat jest to pierwsze. Wylęgające się z bobówek muchy pojawiają się w pierwszej połowie maja. Wylęgające się pod koniec maja larwy uszkadzają młode siewki, często kilka. Ubytki mogą sięgać 80%. Skuteczne rozwiązanie to stosowanie insektycydu Karate Zeon.

 wgryzka Wgryzka szczypiorka (Acrolepiopsis assectella)

Wgryzka szczypiorka występuje u nas zazwyczaj w 2 lub 3 pokoleniach i atakuje plantacje od połowy czerwca do września. Oprócz szczypiorku, porażana jest także cebula i por. Gąsienice wyjadają kanaliki aż do serca rośliny. Może to spowodować znaczne szkody, które potęgują jeszcze wtórne zgnilizny. Skuteczne rozwiązanie to stosowanie insektycydu Karate Zeon.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here