Już siać cebulę, czy jeszcze poczekać?

0
11050
W większość regionów siewy cebuli ruszyły na dobre

Rokrocznie pojawiają się pytania kiedy realizować siew cebuli. Jest to niezwykle ważne zagadnienie, ponieważ skuteczne wschody, zależą również od wyboru terminu wysiewu nasion, jak też właściwego przygotowania gleby.

Siew cebuli

  • Odmiany wczesne siejemy zawsze wcześnie, odmiany późne możemy posiać wcześnie, ale również w terminie późniejszym, ale zawsze w ramach tradycyjnie przećwiczonych terminach charakterystycznych dla regionu, typu gleby , uwilgotnienia.
  • Typy hiszpańskie i amerykańskie, z uwagi na możliwość jarowizacji,  siejemy raczej  po 5 kwietnia.
  • Siewy cebuli powinno się zakończyć do 20 kwietnia.

Najwcześniejsze terminy siewu, realizowane są praktycznie od lat w ostatniej dekadzie marca. Takie siewy wykonywane są najczęściej na lżejszych glebach, gdzie rzadziej dochodzi do zagrożeń związanych z dłuższym okresem wschodów i zagęszczaniem się wierzchniej warstwy gleby. Przy tak wczesnych terminach, należy pamiętać  o dobraniu właściwej głębokości siewu. Tu na glebach bardziej zwięzłych, możliwe jest nieco płytsze umieszczenie nasion, ale nie powinno się siać płycej jak 15 mm.

Dobre wschody cebuli, to efekt właściwego terminu jak też dobrego przygotowania gleby

Dobra obsada

Należy pamiętać, że ostateczną obsadę i równomierność wschodów oprócz normy i parametrów nasion mogą ograniczać:

  • zaskorupienia wierzchniej warstwy gleby, lub utrata struktury gleby od  momentu siewu do wschodów;
  • niewłaściwy doboru dawki herbicydu stosowanego po siewie;
  • niewłaściwy dobór dawki  i fazy stosowania herbicydu po wschodach

Wybór stanowiska jest niezwykle ważny. Pod uprawę cebuli  wybierajmy gleby w wysokiej kulturze i o dużej pojemności wodnej,  żyzne, zasobne w składniki pokarmowe.

Uprawa gleby przygotująca pole pod uprawę cebuli winna umożliwić siew na jednakową głębokość, zapewnić podsiąkanie i zminimalizować ryzyko zaskorupiania się i utraty struktury.