Silna presja chorób grzybowych na cebuli ozimej

0
1727

Cebula zimująca dobrze udała się w tym roku. Plantacje na ogół wyglądają nieźle i zapowiadają się zadowalające plony. Pewnym problemem jest jarowizacja. Kwitnienie pojawiło tam, gdzie zasiewy nie zostały wykonane w optymalnym terminie. W tym tygodniu ze względów pogodowych w niektórych kwaterach uwidaczniają się dość silne objawy występowania mączniaka rzekomego i stemphylium.

Presja chorób grzybowych

Cebula zimująca w większości kraju wygląda bardzo dobrze. Obecnie silnie zwiększa swą nadziemną część zieloną.  W warunkach deszczu i ciepła  to zwiekszające się zagęszczenie sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Notowane są silne porażenia mączniakiem rzekomym, które szybko się rozwija. Zależnie od regionu kraju natężenie infekcji jest różne. Najwcześniej i najsilniej padało na południu, więc tam też presja tej choroby jest największa. W takiej sytuacji ta terenie całej Polski zalecam wykonanie zabiegu preparatem Ridomil Gold 67,8 WP w dawce 2,5 kg/ha najlepiej z dodatkiem dobrego adiuwantu. – informuje Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta. W jego ocenie tam, gdzie presja choroby jest największa, a więc zabieg wykonywany jest już nie tylko zapobiegawczo ale i interwencyjnie, powinien on zostać powtórzony po upływie 5-7 dni.

Ważny termin i metoda wykonania zabiegu

Wykonanie zabiegu przeciw chorobom grzybowym w obecnym okresie jest bardzo ważne. Warunki do wzrostu cebuli są bowiem sprzyjające i teraz właśnie buduje ona intensywnie masę zieloną. Ubytek powierzchni asymilacyjnej może z kolei silnie negatywnie wpłynąć na ilość i jakość uzyskanego plonu. Jednak nie tylko termin wykonania oprysku ma znaczenie. Liczy się także dobre naniesienie cieczy roboczej na rośliny. Jeżeli w gospodarstwie wykorzystywany jest sprzęt starszej generacji, to rekomendowałbym dwukrotne opryskanie cebuli z naprzemiennych kierunków. Takie działanie polepszy równomierność aplikacji preparatu, jego naniesienie na masę zieloną.  W przypadku nowoczesnych opryskiwaczy nie ma takiej potrzeby – tłumaczy W. Tokarczyk. Równie istotnym jest zagrożenie grzybem Botrytis ssp. i Stemphylium .Tu starannie wykonane opryski preparatami Syngenty takimi jak Scorpion, Amistar Opti i Switch dadzą pozytywne i wymierne efekty w zakresie zdrowotności plantacji cebul ozimych.