Nie ma łatwych sezonów w produkcji cebuli. Dlatego jest Onion Leader, jedyny kompleksowy serwis wsparcia technicznego dla producentów tego warzywa, który oferuje Syngenta. O tym, że warto z niego korzystać, mogli się przekonać producenci uprawiający w tym sezonie odmiany cebuli z firmy Syngenta i uczestniczący w programie. Były spotkania na polach, konsultacje i porady, były wspólne wyjazdy.
Jaki był sezon 2016?
Wielu zapewne powie, że w uprawie cebuli należał on do stosunkowo łatwych. Ale czy rzeczywiście tak było? Najpierw wiosna z deficytem wody w wielu regionach i z utrudnionymi wschodami. Konsekwencją tego były trudności związane ze stosowaniem herbicydów powschodowych, kiedy to ich działanie nie zawsze było zadowalające. W takich sytuacjach nie wszędzie udawało się uzyskać optymalne zgęszczenie roślin. Później sporym problemem okazały się szkodniki, takie jak śmietka cebulanka czy wciornastki, które zauważone zbyt późno nierzadko powodowały poważne straty w uprawie cebuli. W przypadku zwalczania wciornastków konieczne były zabiegi wykonywane w sposób zblokowany, właściwie dobranymi środkami ochrony roślin. Sporym problemem i dużym zaskoczeniem dla wielu producentów okazała się stosunkowo nowa w Polsce choroba powodowano przez Stemphylium botryosum lub S. vesicarium. Dzięki częstym lustracjom i wizytom na plantacjach ekspertów Onion Leader, udawało się odpowiednio wcześnie rozpoznać chorobę i zapobiec jej dużemu nasileniu. Mączniak rzekomy w minionym sezonie okazał się sporym problemem, ale dopiero pod koniec okresu wegetacji cebuli. Tam, gdzie nie zostały wykonane odpowiednie zabiegi prewencyjne, skutkował przedwczesnym zamieraniem szczypioru i był przyczyną wtórnych infekcji powodowanych przez patogeny grzybowe i bakteryjne.
Jak korzystać z doświadczeń liderów?
W ramach programu Onion Leader prowadzone były w trakcie sezonu liczne wizyty ekspertów na polach, konsultacje z producentami i warsztaty terenowe. Odbył się też wyjazd szkoleniowy do Czech, gdzie jak się okazało produkcja cebuli prowadzona jest na bardzo wysokim poziomie. Uprawy tego gatunku w dużych gospodarstwach skoncentrowane są na powierzchniach kilkudziesięciu czy nawet kilkuset hektarów. Pola są nawadniane w sposób tradycyjny – deszczowniami, ale coraz popularniejsze staje się nawadnianie kroplowe, często połączone z fertygacją. Ten drugi sposób nawadniania daje możliwość uzyskania wyższych o 10-20% plonów, a co najważniejsze – poprawienia jakości i wyrównania cebuli. Wyjazd do Czech okazał się bardzo pouczający dla polskich producentów cebuli, pokazał bowiem wiele nowych możliwości w tej uprawie.
Program Onion Leader dostępny jest dla wszystkich producentów, którzy tylko zechcą wziąć w nim udział. Uczymy się wspólnie, uczymy się od liderów. Wielokrotne wizyty w trakcie sezonu w gospodarstwach, artykuły i filmy na portalu onionleader.warzywapolowe.pl, to wiedza, z której warto skorzystać, by uprawiać cebulę lepiej i uzyskiwać wyższe plony.
Jak produkować cebulę wysokiej jakości?
Dopiero w okresie zbiorów okazało się, czy sezon 2016 był rzeczywiście łatwy czy też trudny w uprawie cebuli. Choć plony tego warzywa były ogólnie w Polsce wysokie, to jednak jakość już nie zawsze. W gospodarstwach producentów biorących udział w programie Onion Leader nie było jednak powodów do narzekań. Dzięki takim odmianom jak Vision F1, Medaillon F1, Wellinngton F1, Mission F1 plony były optymalne, a jakość wysoka! Jakość zapewniły dobrze dobrane odmiany i technologia uprawy, wspierana wiedzą i doświadczeniem ekspertów Onion Leader. To pozwoliło zebrać cebulę o dobrej jakości przechowalniczej, cebulę, którą można było (lub będzie) opłacalnie sprzedać.
Jak przystąpić do programu Onion Leader?
To nie koniec! Sezon 2016 mamy za sobą, ale kolejny już przed nami, a program Onion Leader trwa dalej. Jego przebieg można na bieżąco śledzić za pośrednictwem portalu onionleader.warzywapolowe.pl, na którym publikowane są relacje ze spotkań, wyjazdów, spotkań z ekspertami Onion Leader, a także filmy szkoleniowe, zdjęcia i aktualne zalecenia. Co zrobić, by wziąć udział w tym programie:
- Zakupić określoną ilość nasion cebuli odmian firmy Syngenta.
- Skontaktować się z lokalnym przedstawicielem firmy Syngenta.
- Potwierdzić chęć uczestnictwa w projekcie Onion Leader.
- Korzystać z porad ekspertów, konsultacji telefonicznych i wyjazdów szkoleniowych.
Onion Leader – korzystaj z praktycznej wiedzy o uprawie cebuli!
Dołącz do grona najlepszych!