Na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, podobnie jak w wielu innych regionach Polski, warunki dla początkowo wzrostu cebuli były dosyć trudne. Pomimo tego w gospodarstwach uczestniczących w programie Onion Leader, sytuacja jest bardzo dobra. Rośliny są już zaawansowane we wzroście, nie ma problemów z chwastami, a zdrowotność roślin jest wręcz wzorowa.
Tegoroczne warunki, stały się prawdziwym wyzwaniem, dla producentów cebuli. Gospodarstwo Państwa Matejków z Dzielowa biorące udział w projekcie Onion Leader, położone jest w ciągu klimatycznym bramy morawskiej. Współpraca ekspertów z Syngenty z gospodarstwem jest pozytywnym przykładem, jak w tak trudnym roku jak obecny wspólnie można pokonywać problemy pojawiające się w uprawie cebuli.
Pogoda w tym regionie zdominowana była jak dotąd przez niską wilgotność gleby, suche wiatry, niskie opady. Również średnie temperatury dobowe w okresie wschodów, były stosunkowo niskie. Mimo tego na stanowiskach o wypłaszczonej powierzchni, o stosunkowo małej zmienności glebowej, sytuacja we wzroście i rozwoju cebuli jest bardzo dobra. Rośliny są bardzo dobrze rozwinięte, mają po 5-6 liści i są na początku tworzenia zgrubienia cebulowego. Ochronę herbicydową można określić jako perfekcyjną. Nieliczne egzemplarze chwastów należących do trudno zwalczanych, usunięte zostały mechanicznie. Zdrowotność i brak szkodników, dopełniają obrazu plantacji o wysokim potencjale.
Wspólna lustracja to dobra platforma do właściwej oceny będącej podstawą wypracowania scenariusza działań na najbliższy dwutygodniowy okres uprawy. W takich warunkach powstają prognozy, co do dalszego wzrostu i rozwoju. Zalecenia agrotechniczne, oparte są również na wieloletnim doświadczeniu skonfrontowanym z dużą pasją i pozytywną motywacją właścicieli gospodarstwa.
W warunkach kolejnej części plantacji, o zdecydowanie bardziej zróżnicowanej pod względem ukształtowania powierzchni, sporej zmienności gleby i innym terminie siewu, wzrost i rozwój jest również bardzo dobry. Rośliny są bardzo zdrowe, bez szkodników. Plantacja jest perfekcyjnie odchwaszczona. Zauważalne jest jednak mniejsze zaawansowanie we wzroście rozwoju i wyrównaniu roślin.
W dniu 17 czerwca pracownicy terenowi Syngenty lustrowali plantacje cebuli na Dolnym Śląsku. Podobnie jak na Opolszczyźnie, warunki uprawy w tym regionie były bardzo zbieżne. Kolejna lustrowana plantacja, była w bardzo dobrej fazie rozwojowej w stosunku do czasu lustracji. Możliwe to było dzięki bardzo dobrej glebie, ostrożnemu stosowaniu dawek herbicydów zarówno posiewnych doglebowych jak i glifosatu i selektywnych. Przełożyło się to na dobry, harmonijny i wyrównany wzrost i rozwój. Nieliczne chwasty głównie komosa, będąca problemem na wielu plantacjach cebuli w tym sezonie, warto usunąć mechanicznie, by nie stwarzać presji na rośliny cebuli, poprzez uporczywe i nie do końca racjonalne stosowanie wysokich dawek herbicydów.