Czerwcowe zabiegi na plantacjach cebuli

0
1999

Czerwiec to okres, kiedy konieczne będzie zastosowanie właściwej ochrony insektycydowej, a także fungicydowej na plantacjach cebuli w całym kraju. O koniecznych zabiegach informują Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta oraz Tomasz Cichy, producent warzyw z woj. Świętokrzyskiego.

Jak informuje Władysław Tokarczyk, w regionach, gdzie uprawia się dużo cebuli z dymki, pojawiają się sygnały, że część roślin już zamiera. Może to być spowodowane wtórnym zasiedleniem plantacji przez śmietkę cebulanką. W tym celu warto w takich regionach wykonać zabieg preparatem Karate Zeon, który będzie zabezpieczał plantację przed nalotami ze strony śmietki, a także przed wciornastkami, które lada dzień będą ze zbóż migrować na plantacje.

W fazie zagęszczania się plantacji, trzeba liczyć się z tym, że może dochodzić do porażenia roślin przez mączniaka rzekomego. Aby nie dopuścić do porażenia cebuli przez tego patogena warto zastosować ochronę profilaktyczną. W tym celu można zastosować preparaty o szerokim spektrum działania, zabezpieczającym rośliny przed wieloma patogenami, stosując w najbliższych 2-3 tygodniach Amistar Opti oraz Scorpion, który dodatkowo ma działanie wyniszczające na wiele patogenów.

Wraz z ochrona fungicydową, celowe może być zastosowanie nawożenia dolistnego w oparciu o dedykowane nawozy NPK z mikroelementami, co powinno pozytywnie wpłynąć na wielkość plonu i lepiej przygotować rośliny do niekorzystnych warunków atmosferycznych.