Kontrola plantacji na etapie 2-3 liści właściwych

0
4914

Po okresie bardzo zmiennej pogody ostatnich trzech tygodni, kiedy to w regionie mazowieckim dominowały niższe niż zazwyczaj średnie dobowe temperatury, ulewne i gwałtowne deszcze niszczące wierzchnią strukturę, kondycja roślin cebuli poprawia się. Nie był to łatwy czas dla prowadzenia plantacji. Sytuacja jednak się poprawia i czas na kolejne działania.

 

W wielu przypadkach, w tych granicznych warunkach, dały o sobie znać wcześniej podjęte a nietrafione decyzje co do wysokości dawek herbicydów doglebowych, nie zawsze dostosowanych do jakości gleby, głębokości siewu itp.

Natomiast gdzie podjęto właściwe decyzje, przekłada się to na wyrównany wzrost roślin, a przede wszystkim ich rozwój, podążający za nieubłaganie biegnącym czasem i wydłużającym się dniem, który w tak dużym stopniu ma wpływ, na osiąganie poszczególnych faz rozwojowych cebuli.

 

 

2-3 liście właściwe oraz dobrze rozwinięty system korzeniowy, to dobry moment na kontrolę selektywnymi herbicydami Lontrel , Goal. Gwarancją utrzymania dobrej kontroli jest zastosowanie tych preparatów na suche, pokryte woskiem rośliny. Przejściowe położenie części  szczypioru jakie może nastąpić po takim zabiegu, nie wpłynie na ostateczną kondycję roślin.

 

fot. M. Kwiatkowski

Lustrowana plantacja, wolna jest od chwastów, chorób i szkodników. Umiejętna kontrola i doradztwo realizowane w ramach Onion Leader, przekłada się na wymierne efekty. W tym roku, ta cebula, ma szanse być w gronie najlepszych. I Ty możesz uzyskać wsparcie i dzielić się swoim doświadczeniem. OnionLeader nie jest elitarnym klubem, to doradztwo i najlepsze odmiany dla każdego. Już dziś pomyśl, że warto być razem z nami. Zapraszamy.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here