Lustracje plantacji na Opolszczyźnie – 12 maja

0
1977

Na niektórych plantacjach rejonu Opolszczyzny, pomimo trudnych warunków (susza i niskie temperatury) wschody i obsada cebuli są dobre. Jest to przede wszystkim zasługa dobrze dobranego terminu siewu i właściwie zastosowanych herbicydów.

Żeby poprawnie ocenić stan roślin, trzeba im się dokładnie przyjrzeć
Żeby poprawnie ocenić stan roślin, trzeba im się dokładnie przyjrzeć

W regionie Opolszczyzny w wielu miejscach wschody i wzrost młodych siewek utrudniają deficyt wody w glebie i silne wiatry. Pomimo tego na plantacjach, które lustrowaliśmy 12 maja, wschody i obsada cebuli są dobre. Jest to zasługa m.in. właściwie zastosowanych herbicydów. Na jednej z odwiedzanych plantacji po wschodach w fazie dobrze wykształconego liścia właściwego zastosowano Criptic 400 EC (0,5 l/ha) + Goal 480 SC (0,1 l/ha) + Protector. Istotne jest, że zabieg taki był wykonany po opadach deszczu na wilgotną glebę. Na innej plantacji zastosowano podobne herbicydy ale w oddzielnych zabiegach tzn. na wilgotną glebę po opadzie deszcze wykonany był oprysk Criptic 480 EC (0,5l/ha) a po kilku dniach w już słoneczny dzień zastosowano Goal 480 SC 0,1l/ha. W obu przypadkach dało to bardzo dobry efekt i pozwoliło zahamować wzrost chwastów. Dobra obsada to zasługa również ochrony insektycydowej, gdzie po wschodach wykonany był na tych plantacjach zabieg preparatem Karate Zeon 050 CS.

 

 

 

 

Rośliny są już w fazie 3 liścia właściwego i trwają przygotowania do zastosowania pierwszej dawki nawozów azotowych. W obecnie panujących warunkach, gdy jest dosyć sucho dawki nawozów azotowych nie powinny być zbyt wysokie – zalecam stosowanie jednorazowo nie więcej jak 30-40 kg N/ha.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here