Przyspieszony kurs z dojrzewania cebuli

0
2574

Szokujące temperatury, znacznie przekraczające 30°C, panujące już od dłuższego czasu i to warunkach kilkumiesięcznego niedoboru wilgoci, stały się przesłanką do przygotowania „przyspieszonego kursu dojrzewania cebuli”.

W tym roku powszechne jest zjawisko szybkiego pokładania się szczypioru, niechybnie wieszczącego, że fizjologiczna dojrzałość zgrubienia cebulowego jest „tuż, tuż”. W takich warunkach warto pomyśleć , co powinniśmy jeszcze zrobić, aby zrealizować zakładane przez nas cele w uprawie cebuli.

W tym roku cebula wyjątkowo wcześnie zaczęła wykładać szczypior
W tym roku cebula wyjątkowo wcześnie zaczęła wykładać szczypior

To co powinniśmy wykonać do końca wegetacji cebuli, zależne jest właśnie od tego, co chcemy osiągnąć. Cel ten może być modyfikowany oczywiście , tym co podziało się w obrębie naszych plantacji, faktami, na które nie mieliśmy wpływu, oraz tym jak trafne były nasze decyzje w tym trudnym roku produkcyjnym.

Jeśli, tegoroczna produkcja cebuli w gospodarstwie z założenia jest przygotowana na szybką sprzedaż (typy hiszpańskie, typy amerykańskie, bądź rijnsburgery o krótkiej zdolności przechowalniczej) to w zależności od kierunku sprzedaży (przemysł, świeży rynek), możemy pozostawić nieco dłużej naszą cebulę po załamaniu szczypioru w gruncie, dzięki czemu, mamy możliwość zwiększenia plonu. Należy jednak zawsze mieć na uwadze fakt, szczególnych wymagań naszego odbiorcy .

Opłacalność w produkcji cebuli, powiązana jest jednak w dużej mierze z możliwością przechowywania, a więc naszymi możliwościami w którym momencie 9-10-miesięcznego okresu przechowywania będziemy nadal gotowi do sprzedaży towaru. Ten segment naszej produkcji, najlepiej jest zabezpieczyć przez oprysk Hydrazydem maleinowym, ale przede wszystkim zadbać o jak najlepszą zdrowotność roślin do samego momentu zbiorów.

Z punktu widzenia fitosanitarnego, należy zabezpieczyć w ostatnich trzech tygodniach wegetacji     (pamiętając o tym, że dopóki nasz szczypior jest zielony, możemy wykonać taką interwencję) przed chorobami, które mają kluczowe znaczenie w trwałości przechowalniczej naszego towaru.

Dla uzyakania wysokiego plonu wazne jest utrzymanie wysokiej zdrowotności szczypioru aż do momentu zbiorów
Dla uzyakania wysokiego plonu wazne jest utrzymanie wysokiej zdrowotności szczypioru aż do momentu zbiorów

Do interwencji fungicydowych na koniec sezonu należy zaliczyć zabieg Scorpionem 325 EC, lub w zależności od wcześniej wykonywanej sekwencji środków i spektrum ich działania oprysk preparatem Switch 62,5 WG.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here