Stemphylium atakuje

0
6494
Silne porażenie szczypioru przez Botrytis i Stemphylium na skraju plantacji sąsiadującej z wysoką miedzą

Lustracje plantacji wykonywane w ostatnich dniach wskazują na dużą presję chorób grzybowych. Wśród nich prym wiedzie Stemphylium – nowy, ale bardzo groźny i inwazyjny patogen cebuli. W sprzyjających warunkach grzyb może zniszczyć szczypior cebuli w przeciągu kilku dni.

 

Stemphylium jest stosunkowo nową chorobą cebuli w Polsce. Sprawcą może być jeden z dwóch gatunków grzybów Stepmhylium botryosum lub S. vesicarium. Początkowe objawy mogą być niekiedy trudne do zdiagnozowania, ponieważ są zbliżone do tych powodowanych przez Alternaria. Charakterystyczne dla Stemphylium są początkowo żółtawe, później jasnobrązowe, aż w końcu prawie czarne plamy powiększające się wzdłuż szczypioru. Pierwsze infekcje stwierdzane są zazwyczaj od strony wietrznej, skąd później choroba szybko rozprzestrzenia się wgłąb plantacji. Również miejsca gdzie długo utrzymuje się wilgoć lub mgła są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby. W większym stopniu są też narażone plantacje zlokalizowane w miejscach gdzie uprawa cebuli realizowana jest rok po roku, lub w sąsiedztwie są inne plantacje.

 

Stemphylium atakuje tylko szczypior, ale w krótkim czasie może znacząco ograniczyć jego powierzchnię, przyczyniają się tym do spadku plonu. W sprzyjających warunkach (temperatura 20-25%, wysoka wilgotność względna powietrza) grzyb bardzo szybko rozprzestrzenia się po plantacji i w krótkim czasie może mocno zniszczyć szczypior. Panujące w tym roku warunki pogodowe wybitnie sprzyjają rozwojowi Stemphylium, jak również innym chorobom grzybowym jak mączniak rzekomy, alternariozy i Botrytis. By zapobiec ich występowaniu konieczna jest interwencja fungicydowa. Wśród preparatów jakie można wykorzystać należy wymienić Scorpion 325 SC. Dlaczego? Ponieważ zawiera dwie substancje aktywne (azoksystrobina i difenokonazol) i wykazuje działanie zarówno zapobiegawcze jak tez interwencyjne. Zarejestrowany jest do zwalczania takich chorób jak alternarioza roślin cebulowych i rdza pora, ale badania pokazuje, że substancje zawarte w Scorpion wykazują bardzo skuteczne działanie w zwalczaniu patogenów z rodzaju Stymphylium, Cladosporium i nowego patogena Botrytis squamosa. Scorpion ogranicza również występowanie mączniaka rzekomego (Perenospora destructor). Zalecana dawka to 1 l/ha.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here