Z wizytą u producentów cebuli w Czechach

0
2490

Pracownicy Syngenta Polska wraz z pracownikami Syngenta Czechy lustrowali plantacje  kluczowych klientów firmy uprawiających cebulę ozimą i jarą. W trakcie dwudniowego objazdu odwiedzono gospodarstwa z okolic Pragi i Hradec Kralove.

Harmonijny rozwój cebuli jarej

Czescy producenci cebuli tegoroczne siewy rozpoczęli w drugiej dekadzie marca. Obecnie z tychże zasiewów cebula wchodzi w fazę pierwszego liścia właściwego. Wschody były równomierne, lepsze niż w ubiegłym sezonie. Dokonano także weryfikacji ochrony herbicydowej. Większość plantatorów zastosowało preparaty zawierające pendimetalinę, co dało dobre rezultaty. Obecnie jednak pojawia się zachwaszczenie wtórne. Czesi prowadzą z nim walkę przy użyciu środka Lentagran 45 WP z adiuwantem Parter+. Zestawienie to pozwala na opanowanie sytuacji, plantacje cebuli jarej są we właściwym stanie.

WP_20160428_012

Dobre wschody i obsada cebuli
Dobre wschody i obsada cebuli

Czeska zima sprzyjała cebuli ozimej

Uprawa ozimej cebuli u naszego południowego sąsiada jest bardzo powszechna. Choć w Polsce wystąpiły mrozy bez okrywy śnieżnej, które wyrządziły znaczne szkody, to w Czechach większość plantacji zimowe miesiące przetrwało w dobrej kondycji. W okolicach Pragi opady śniegu były wprawdzie bardzo niewielkie, nie zanotowano jednak spadków temperatur poniżej -10 °C i ten czynnik okazał się decydujący dla dobrego przetrwania warzyw zimujących.  Eksperci Onion Leader zlustrowali kilkanaście kilkudziesięciu hektarowych plantacji cebuli ozimej. Zarówno obsada jak i działania w obszarze ochrony herbicdowej plantacji zostały odpowiednio dostosowane do wymogów poszczególnych odmian i potrzeb poszczególnych kwater – chwali czeskich plantatorów Władysław Tokarczyk, który ledwie kilka dni temu powrócił z Bohemii. Dodaje jednak, że na czeskich polach cebulowych w końcówce kwietnia wystąpiła silna infekcja grzybów z rodzaju Stemphylium. Wszyscy producenci, którzy we właściwym czasie wykonali zabieg preparatem Ascon, stanowiącym odpowiednik stosowanego w Polsce środka Scorpion 325 SC nie mają tego problemu w swych uprawach. Jednak ci, którzy liczyli że porażenie nie wystąpi tak wcześnie są zaskoczeni skalą obecności choroby grzybowej. Żadne z zasiewów cebuli ozimej zrealizowane w Czechach po 20 sierpnia nie wykazują objawów jarowizacji. Generalnie, przy uwzględnieniu różnic wynikających ze specyfiki odmiany czy terminu siewu, stan kwater cebuli ozimej w centralnych Czechach ocenić można jako dobry. Pierwsze zbiory spodziewane są za ok. 2 tygodnie.

WP_20160429_004
Bardzo dobre przezimowanie cebuli ozimej

WP_20160428_007 WP_20160428_004 WP_20160428_003

Cebula szczypiorowa popularnym kierunkiem produkcji

Czescy plantatorzy dokonali już także zasiewów cebuli szczypiorkowej, której uprawa zyskuje coraz więcej zwolenników nad Wełtawą. Zasiewy te są okryte agrowłókniną, co zapewnia przyspieszenie plonowania i odpowiednio wysoką jakość handlową. Dobre zbiory warunkuje także należycie prowadzona walka z chwastami.

Choć Polska należy do ścisłej europejskiej czołówki producentów cebuli, to w Czechach także funkcjonuje grupa gospodarstw prowadzonych bardzo profesjonalnie, które dostarczają towarowe ilości tego warzywa na rynek. Jaki będzie nadchodzący sezon dla czeskich warzywników? Czas pokaże, choć obecny stan plantacji daje powody do optymizmu.