Cebule na finiszu

0
2760

W całej Polsce zbliża się okres gdy rozpocznie się kopanie pierwszych cebul. W niektórych regionach cebule dość szybko położyły szczypior, do czego w wielu przypadkach przyczyniła się duża presja chorób czy nasilenie szkodników. Mimo wszystko plony cebuli w tym roku zapowiadają się na lepszym poziomie niż w poprzednim sezonie.

Ten sezon w uprawie cebuli okazał się z jednej strony bardziej sprzyjający do uprawy tego warzywa, ale z drugiej wymagający większej uwagi ze strony producentów. Już na samym starcie w wielu regionach kraju doskwierał deficyt wody, co znacznie utrudniało wschody i stosowanie herbicydów. Był to szczególnie niesprzyjający okres dla odmian w typie hiszpańskim i amerykańskim, które w fazie juwenilnej wymagają raczej ciepła. Generalnie jednak warunki klimatyczne dla wzrostu cebuli w większości regionów kraju były korzystniejsze niż ubiegłym roku, zwłaszcza rozkład opadów i umiarkowane temperatury w okresie lata, sprzyjały lepszemu dorastaniu cebul. Generalnie można powiedzieć, że kaliber cebul w tym sezonie będzie zadowalający i główny udział w plonach będą miały cebuli o średnicy 6-7 mm. Tak korzystne sytuacja nie jest powszechna w innych krajcha Europy, gdzie plony cebuli ograniczyły bardzo często ekstremalne warunki pogodowe.

  WP_20160802_018

Cebule są wyrównane i w większości prawidłowo wyrośnięte
Cebule są wyrównane i w większości prawidłowo wyrośnięte

Choroby i szkodniki

Sporym problemem w tym roku okazały się choroby, zwłaszcza Stemphylium i alternarioza, które już od połowy czerwca atakowały cebule z siewu, zwłaszcza położone w pobliżu plantacji z dymki, gdzie choroby te pojawiały się znacznie wcześniej. Szybka interwencja przy użyciu fungicydu Scorpion 325 SC pozwoliła na skuteczną kontrolę obu tych chorób. Początkowo niska presja mączniaka rzekomego cebuli, uśpiła czujność niektórych producentów, i choroba mocno opanował niektóre plantacje na przełomie lipca i sierpnia. Tu dobrym rozwiązaniem było sięgniecie po produkty jak Amistar Opti 480 SC lub Amistar 250 SC oraz Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG.

Przedwczesne zasychanie szczypioru będące wynikiem porażenia przez choroby
Przedwczesne zasychanie szczypioru będące wynikiem porażenia przez choroby
Szczypior mocno opanowany przez mączniaka
Szczypior mocno opanowany przez mączniaka
Objawy antraknozy na szczypiorze
Objawy antraknozy na szczypiorze

Wciornastki dość dobrze kontrolowane na plantacjach masowo zasiedlały cebulę okresie żniw, i w tym momencie walka z nimi była utrudniona. Tam gdzie nasilenie tych szkodników było szczególnie wysokie, skutkowało osłabieniem kondycji szczypioru i przedwczesnym jego załamywaniem się.

Wykładanie się szczypioru

Wykładanie szczypioru przebiega dość niejednolicie nawet na plantacjach tych samych odmian. Uzależnione jest głównie od kondycji szczypioru. Tam gdzie został on osłabiony przez choroby lub na skutek licznego występowania wciornastków bardzo szybko dochodziło do przedwczesnego wykładania się szczypioru. Często producenci nie mieli nawet możliwości wykonania zabiegu hydrazydem maleinowym, który to przypominam, powinien być zastosowany na zdrowy szczypior w momencie gdy położone jest nie więcej jak 50% szczypioru. W wielu przypadkach przyczyną osłabienia roślin w ostatniej fazie wzrostu było nasilenie się chorób odglebowych, takich jak różowienie korzeni czy Fusarium. Dotyczy to zwłaszcza tych plantacji, gdzie cebula już kolejny sezon rośnie na tym samym stanowisku. Odmiany o silnym wigorze (do takich należy Rijnsburger 5, Vision), okazały się mniej podatne na te choroby.

Plantacja z równomiernie wyłożonym szczypiorem
Plantacja z równomiernie wyłożonym szczypiorem
Dobra kondycja szczypioru będzie sprzyjała wysokim plonom
Dobra kondycja szczypioru będzie sprzyjała wysokim plonom

Przygotowania do zbiorów

Na plantacjach biorących udział w projekcie Onion Leader, producenci w tym roku mogą liczyć na dobre plony, na poziomie 50-60 t/ha i więcej. Także jakość cebul jest na zadowalającym poziomie, są one wyrównane i tam gdzie wyłożył się już szczypior szyjka jest cienka i ładnie zasycha. Widać też tworzącą się już łuskę. W takich sytuacjach niebawem rozpocznie się kopanie cebuli. Nie warto z tym zwlekać, zwłaszcza gdy pogoda będzie sprzyjała zbiorom i dosychaniu cebuli na polu. Warto też pamiętać, że to słońce jest czynnikiem które wpływa na dobre dosychanie cebuli, tworzenie się łuski i zachowanie dobrych parametrów przechowalniczych cebuli. Na plantacjach z opóźnionych siewów, gdzie szczypior się jeszcze nie wykłada, jest jeszcze możliwość wykonania ostatnich zabiegów fungicydowych. Dla tych którzy chcą długo przechowywać cebule dobrym rozwiązaniem będzie Switch 62,5 WG, który wpływa na dobrą trwałość przechowalniczą cebuli. Można też użyć preparatu Scorpion 325 SC.

Na plantacjach dobrze chronionych zaczyna się kształtować dobra łuska
Na plantacjach dobrze chronionych zaczyna się kształtować dobra łuska

Choć cebulowy sezon 2016 zbliża się ku końcowi, to projekt Onion Leader trwa dalej. Bądźcie wiec Państwo z nami.