Dwa sezony – jedna odmiana

0
1520

Podczas gdy wszyscy już myślą i działają pod kątem nowego sezonu, ciągle jeszcze trwa sprzedaż warzyw  z produkcji w 2018 roku. Dotyczy to także cebuli, gdzie szybko kończą się ubiegłoroczne zapasy. Wysokie ceny na cebulę w tym roku sprawiały, że tylko w nielicznych gospodarstwach jest ona jeszcze dostępna. Tymczasem cena dla producentów jest w tym roku atrakcyjna.

Odwiedzamy jednio z cebulowych gospodarstwo na Kujawach, gdzie chłodnie opuszczają ostatnie partie cebuli. To odmiana Vision, która do tej pory przechowywała się bardzo dobrze. Składowana była w pryzmach o wysokości do 5 m, a pomimo tego nie widać odgnieceń na cebulach ani nadmiernych uszkodzeń łuski. Takim surowcem zainteresowani są też odbiorcy, a przy braku towaru na rynku oferują za nią dobre ceny. Wynoszą one już przeszło 2 zł za kilogram i ciągle mogą rosnąć. To dobry rok dla producentów cebuli, zwłaszcza dla tych, którzy zdecydowali się na długie przechowanie cebuli i mieli co przechowywać. Vision w takiej sytuacji sprawdził się znakomicie.

Zaglądamy też na pola, gdzie cebula już powschodziła. Wymagało to jednak niemałych zachodów w tym sezonie, który należy do wybitnie suchych. Kujawy dodatkowo nawiedzały burze piaskowe, które nierzadko niszczyły wschodzące siewki i całkowicie niszczyły zasiewy. W tym gospodarstwie, gdzie cebula została zasiana na powierzchni kilkudziesięciu hektarów, deszczownie pracowały już po siewie. Tylko dzięki temu udało się uzyskać tak dobre wschody – obsada wynosi 80-90%, co jest ewenementem w tym niezwykle trudnym dla producentów sezonie 2019. Wśród wysianych odmian jest Vision, który jak pokazują zdjęcia, zapewnił bardzo dobre wschody. Na szczęście w ubiegłym tygodniu na Kujawach spadło około 10 mm deszczu, co nieco poprawiało sytuację. Rolnicy ciągle czekają na kolejne opady deszczu. Wszystko jednak wskazuje na to, że będzie to kolejny sezon, gdzie dobre zbiory zapewnią tylko nawadniane i dobrze prowadzone plantacje.

Znakomite wschody cebuli Vision na nawadnianej plantacji
Cebula po wschodach – Vision siany w ostatnich dniach marca