Onion Leader 2019 – zalecenia w fazie 1 liścia właściwego

0
2054
Władysław Tokarczyk prezentuje w jakiej fazie jest cebula 26 kwietnia

W tym sezonie wielu producentów zdecydowało się na wczesne siewy cebuli i wydaje się, że była słuszna decyzja. Wschody na plantacjach następowały po około 16-21 dni po siewach. To co daje się zauważyć to głębszy siew na głębokość 2,5-3 cm zapewniły bardziej wyrównane wschody.  

Lustracja plantacji w województwie świętokrzyskim, gdzie siewy nastąpiły 23 marca potwierdza powyższe stwierdzenia. Wschody są wyrównane a większość roślin jest już w fazie 2-3 cm 1 liścia właściwego. Na roślinach jest dobra warstwa wykształconego wosku, możliwe jest zastosowanie herbicydów o działaniu parzącym. Tu już był zastosowano herbicyd zawierający pendymetalinę i prosulfokarb, czyli Boxer 800 EC zaraz po siewie, a później tuż przed wschodami wykonano zabieg czyszczący herbicydem o działaniu totalnym (opartym na glifosacie). Dało to bardzo efekt i na dzień 26 kwietnia plantacja jest w bardzo dobrym stanie – chwastów praktycznie nie widać.

Cebula jest już w fazie 1 liścia właściwego

W takiej fazie cebuli możliwe jest już zastosowanie herbicydu Boxer 800 EC w dawce 1-1,5 l/ha, najlepiej w dawkach dzielonych z odstępem 7-10 dni. Jeśli zachodziłaby potrzeba zniszczenia chwastów które już powschodziły, można dodać 50-100 ml Goal.  

Po więcej informacji zapraszamy na FILM: