Odmiany cebuli, które sprawdziły się w tym sezonie

0
4027

Warsztaty Onion Leader zorganizowane 3 września w Orłowie były doskonałą okazją do podsumowania tegorocznego sezonu cebulowego. Przygotowano tu również kolekcje najważniejszych odmian cebuli z portfolio Syngenta, gdzie wyróżniały się takie pozycje jak Vision F1, Progression F1 i Medaillon F1. Współorganizatorami spotkania były również firmy Agrolmet i ICL.

Odmiany cebuli na czołowej pozycji

Witając przybyłych gości Marek Zieliński z Syngenta podziękował gospodarzowi spotkania Sławomirowi Weber za całoroczną współprace. W miejscu gdzie odbywało się spotkanie rosła przede wszystkim odmiana Progression F1 (30 ha) uzupełniona kolekcją odmian cebuli Syngenta. Były to dwie odmiany typu hiszpańskiego Bratko F1 i Banko oraz flagowe rijnsburgery czyli Vison F1, Progression F1, Wellington F1, Medaillon F1 i testowany jeszcze numer SG 57.

Marek Zieliński podziękował gospodarzowi Sławomirowi Weber
Spotkanie poprowadzili Marek Zieliński i Władysław Tokarczyk

Wśród nich wyróżniała się w tym roku odmiana Progression F1, która jak wynika z obserwacji w całym kraju, cechuje się bardzo dobrym wigorem, i długo utrzymującym się zielonym szczypiorem. Cebule są kuliste, o jasnej łusce. Odmiana ta ma silny system korzeniowy, co sprawia że dobrze rośnie nawet na słabszych glebach. Wyróżnia się też w innych krajach – popularna jest w uprawie w Niemczech czy Holandii – gdzie doceniana jest również za to, że jest mniej atakowana przez wciornastki. Kolejna flagowa odmiana to Vision F1, przydatna do bardzo długiego przechowywania (nawet bez stosowania hydrazydu maleinowego może być przechowywana do kwietnia). Vision F1 ma cebule o nieco wydłużonym kształcie, co sprawia że doskonale nadaje do mechanicznego obierania, co potwierdzają producenci z Niemiec. Kierunek związany z mechanicznym obieraniem cebuli jest coraz powszechniejszy i prawdopodobnie stanie się popularny w Polsce (ze względu na rosnące koszty robocizny). Vision doskonale się do tego nadje, a jako odmian średnio wczesna dobrze wychodzi w całej Polsce. Jest to odmiana również doskonała do pakowania w worki. Medaillon F1 to odmian która skradła serca producentów cebuli w Polsce i w Europie – informował Marek Zieliński. To za co jest ceniony Medaillon, to przede wszystkim wzniosły pokrój szczypioru czym wyróżnia się już na polu. To sprawia, że odmiana jest tolerancyjna na herbicydy, nie podlega stresowi jak inne odmiany i równomiernie rośnie. Tak położony szczypior to 30-40% mniej substancji aktywnej jaka postanie na szczypiorze względem odmian, które mają bardziej rozłożysty układ szczypioru – wskazywał Władysław Tokarczyk. Ma to ogromne znaczenie, gdyż wpływa na wyrównany i niezachwiany wzrost cebuli w ważnym dla niej okresie młodocianego wzrostu.

Cebule będą raczej drobniejsze

Jak informował Władysław Tokarczyk z Syngenta warunki pogodowe, w tym związane z opadami i nawilgotnieniem gleby, generalnie sprzyjały w tym sezonie wzrostowi cebuli. Wręcz były zbyt dobre na niektórych stanowiskach, a to powodowało że rośliny wytworzyły słaby system korzeniowy, a w konsekwencji nie osiągnęły w tym roku zbyt dużych kalibrów. Często zdarzały się objawy zasychania szczypioru, co nie zawsze jest objawem chorobowym. Dzieje się tak również w sytuacji gdy system korzeniowy nie jest wystarczająco wykształcony, a woda jest słabo przemieszczana do liści. Tak również często zdarzało się w tym sezonie, zwłaszcza w okresach wysokich temperatur i gwałtownych zmianach warunków pogodowych. Tak było na przełomie lipca i sierpnia, kiedy to na wielu plantacjach zaczęły gwałtownie zasychać końcówki szczypioru. Efektem wtórnym, przy braku odpowiedniej ochrony, było porażanie roślin przez choroby. To wszystko spowodowało, że na wielu plantacjach kalibry cebuli są mniejsze niż w minionych latach.

Więcej informacji o uprawie cebuli na http://onionleader.warzywapolowe.pl/