Onion Leader, czyli uprawa cebuli dla najlepszych

0
2346

Firma Syngenta już kolejny sezon realizuje program „Onion Leader”. Jest on odpowiedzią na potrzeby producentów cebuli w zakresie fachowego doradztwa uprawowego. W tym sezonie za pośrednictwem portalu warzywapolowe.pl będziemy Państwu przekazywać informacje i zalecenia dla cebuli, przygotowywane we współpracy ze specjalistami z firmy Syngenta.

Producentom, którzy uprawiają odmiany cebuli Syngenta dajemy wsparcie uprawowe i technologiczne, tak by mogli oni w jak najlepszym stopniu wykorzystać potencjał naszych odmian – podkreśla koordynator projektu Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta. Właściwe przygotowanie gleby do siewu, strategia stosowania herbicydów i wykonania nawożenia, dobór preparatów do zwalczania chorób i szkodników, wreszcie prawidłowe przygotowanie cebuli do zbioru i przechowywania – w tych wszystkich zakresach swoje wsparcie oferują przedstawiciele Syngenta zaangażowani w program Onion Leader.

Propozycja ta skierowana jest dla producentów cebuli, którzy uprawiają odmiany Syngenta. W tym roku, trzeba było w tym celu zakupić nasiona wybranych odmian (Vision, Mission, Motion, Wellington, Napoleon, Medaillon, Sunskin, Bratko, Banko) na co najmniej 10 ha (pakiet Optimum) lub na 20 ha (pakiet Premium). W obu opcjach można było uzyskać dodatkowe gratyfikacje w postaci środków ochrony przeznaczonych dla cebuli, wsparcia technologicznego, a w przypadku pakietu Premium również wizyty specjalistów Syngenta na plantacjach i możliwość uczestniczenia w wyjazdach szkoleniowych. W ten sposób chcemy pomóc producentom uzyskiwać jak najwyższe plony cebuli, plony, które gwarantują opłacalność ale również jakość, pozwalającą na długie przechowywanie cebuli – podkreśla Władysław Tokarczyk, dodając – Onion Leader to unikatowy projekt, w ramach którego producenci cebuli, uprawiający nasze niezawodne i sprawdzone odmiany, otrzymują wsparcie technologiczne na najwyższym poziomie, to również środki ochrony przeznaczone do ochrony cebulowych plantacji. Te właśnie elementy tworzą projekt Onion Leader, projekt skierowany dla producentów. Trzeba tylko chcieć z niego skorzystać.

A korzysta z niego coraz większe grono producentów cebuli. Projekt zapoczątkowany został na Kujawach, do czego przyczynił się w głównej mierze Zenon Małek z Syngenta, przez kolejne lata rozprzestrzenił się na całą Polskę. Względem ubiegłego roku grono uczestników projektu zwiększyło się dwukrotnie. Są w nim plantatorzy cebuli z całej Polski.

onion leader_szary

W tym sezonie w ramach współpracy firmy Syngetna i portalu warzywapolowe.pl, nasi czytelnicy będą mogli śledzić jak jest realizowany ten program. W zakładce Onion Leader, będziemy przedstawić bieżące informacje o tym jak rośnie i rozwija się cebula. Będą wywiady z producentami, zalecenia dotyczące ochrony, nawożenia i koniecznych do wykonania – w poszczególnych fazach wzrostu – zabiegów agrotechnicznych. Będziemy za pośrednictwem publikowanych zdjęć i filmów przedstawiać jak wyglądają plantacje cebuli w różnych regionach Polski. Również specjaliści Onion Leader, będą tu zamieszczać zalecenia dla poszczególnych faz wzrostu cebuli, w powiązaniu z bieżącymi warunkami pogodowymi panującymi na plantacjach. Dlatego zapraszamy do regularnego odwiedzania portalu warzywapolowe.pl i poszukiwania tych informacji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here