Ostatnie lustracje ekspertów projektu Onion Leader prowadzone w całej Polsce wskazują na wzrastające zagrożenie ze strony wciornastka. W tym roku, obok lustracji u uczestników projektu Onion Leader, prowadzimy również monitoring sytuacji i zagrożeń u plantatorów cebul nie związanych z projektem, którzy dzięki otwartej formule strony internetowej Onion Leader zapraszają nas do odwiedzenia ich plantacji. Jeśli to jest tylko technicznie możliwe w tym roku służymy swoją pomocą, zwłaszcza w przypadku poważnych problemów agrotechnicznych.
Podstawowe problemy, z jakimi borykają się plantatorzy w tym sezonie, są podobne we wszystkich regionach Polski. Dużym problemem w ostatnich dniach, jest masowa migracja wciornastków. W niektórych przypadkach, można już mówić o ataku prawdziwego imperium tych niewielkich szkodników. Sprzyjają temu warunki pogodowe. Dotychczasowe miejsca obecności i rozwoju wciornastka takie jak plantacje zbóż, obsychająca roślinność na granicach, miedzach, w przydrożnych rowach i zaskrzeczeniach i nieużytkach stają się nieatrakcyjne dla tego szkodnika.
Opóźnienie interwencji przeciwko wciornastkowi, zawsze prowadzi do dużych problemów. Często wynika to z braku niezbędnej cyklicznie prowadzonej lustracji i oceny progu zagrożenia szkodnika. Upalna pogoda sprzyja masowej migracji. Jeśli nie podjęte zostały wcześniej zdecydowane działania, może to doprowadzić do sytuacji, w której szkody wyrządzone przez wciornastki są już tak duża, że trudne będzie nie tylko ich zwalczanie, ale również odbudowanie zniszczonego szczypioru. W skrajnych przypadkach dochodzi do charakterystycznego wysrebrzenia/pobielenia całych roślin. Masowe nakłucia roślin powodowane przez to „wciornastkowe imperium” powoduje skręcenia i skarlenia roślin. Wynika z faktu, że w miejsce wyssanego soku roślinnego dostają się pęcherzyki powietrza stąd właśnie charakterystyczne srebrzenie się liści. W efekcie drastycznie zostaje ograniczona powierzchnia asymilacyjna roślin. Dalszą tego konsekwencją będzie zmniejszenie polonu, jak również rośnie ryzyko porażania szczypioru przez choroby. Taka plantacja skazana jest na niski, jakościowo bardzo słaby plon (kaliber cebul).
Niezwykle ważne jest, aby w okresie dużej presji, zastosować holenderską metodę powtarzania oprysków z krótkim przerwą miedzy kolejnymi (3-4 dni), zmieniając grupy środków. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie nawet 3-4 oprysków, w celu opanowania sytuacji. W okresie upalnej pogody, należy upewnić się i sprawdzić zakres temperatur optymalnych dla poszczególnych preparatów i ich skuteczności. Dodanie 2-3 kg cukru, oraz substancji zwilżających, jest często praktykowane w Holandii i wpływa na poprawienie skuteczności zabiegów wykonywanych przeciwko wciornastkom. Ważne jest aby używana woda, miała pH w granicach 5-6. Wzmacnia to działanie insektycydów i pozwala w pełni wykorzystać ich właściwości. W przypadku wody twardej dobrym rozwiązaniem będzie użycie kondycjonerów.
Na niektórych plantacjach, do oprysków przeciwko wciornastkom używane są preparaty z udziałem oleju rzepakowego. Wzmacnia on działanie podstawowej substancji czynnej, oraz dodatkowo działa na układ oddechowy wciornastków i aparat lotny (skleja skrzydła utrudniając przemieszczanie).