Stemphylium na plantacjach cebuli!

0
4054

Lustracje wykonane w ostatnich tygodniach wskazują na duże nasilenie Stemphylium. O występowaniu tej choroby mogą świadczyć początkowe jasne smugi na szczypiorze, przesuwające od wierzchołka do podstawy szczypioru, a z czasem zasychanie całego szczypioru. W okresie intensywnego wzrostu szczypioru ochrona przed tą choroba okazuje się bardzo ważna.

O pojawieniu się Stemphylium świadczą początkowo wodniste zapadnięcia tkanki, a szczypior w tym miejscu przybiera jaśniejszą, oliwkową barwę. Plamy mają charakterystyczny wydłużany kształt i przesuwają od wierzchołka szczypioru do jego nasady. Mocno porażony szczypior bieleje i zasycha. W sprzyjających warunkach (temperatura 20-25°C, wysoka wilgotność powietrza 85-90%) grzyb bardzo szybko opanowuje plantację, prowadząc do gwałtownego zamierania liści.

 

Początkowe objawy Stemphylium na szczypiorze
Stopniowe zamieranie szczypioru spowodowane przez Stemphylium

Aby zapobiec występowaniu choroby w okresie intensywnego wzrostu cebuli konieczna jest intensywnie prowadzona ochrona fungicydowa. Warto w nią włączyć fungicyd Scorpion 325 SC, który ogranicza presję chorobową. W tym okresie dla dobrej ochrony cebuli zabiegi powinny być wykonywane co 7-10 dni.

Warto również zwrócić na obecność wciornastków, które także przy dużym nasileniu mogą mocno ograniczać powierzchnię asymilacyjna szczypioru. Im wcześniej zostaną zabiegi przeciwko tym szkodnikom, tym wyższa będzie ich skuteczność.