Zielone pola cebuli na Kujawach – 18 sierpnia

0
2568

Podczas gdy na plantacjach cebuli w większości kraju cebula załamała już szczypior a nierzadko nadaje się do wykopywania, tak w najlepszych gospodarstwach rejonu Kujaw, ciągle jeszcze można zobaczyć zielone pola cebulowe. Prezentowane zdjęcia to odmiana Vision F1, która dzięki nawadnianiu i należytej ochronie 18 sierpnia ciągle miała jeszcze zielony wzniesiony szczypior.

Taka kondycja plantacji cebuli położonej niedaleko Torunia to zasługa dużej wiedzy plantatora, wspieranego przez cały sezon przez specjalistów Onion Leader. Nie udało by się jednak utrzymać cebuli w tak dobrej kondycji bez nawadniania – tu jednak zaczęto nawadniać cebule dopiero w drugiej połowie czerwca. Dzięki temu rośliny do tej pory mogły wytworzyć mocny system korzeniowy, a wodę otrzymały dopiero w krytycznym dla budowania plonu momencie, czyli wówczas gdy zaczynały się tworzyć zgrubienia cebulowe.

Dzięki regularnym lustracjom udało się też utrzymać w dobrej zdrowotności szczypior, zwłaszcza zabezpieczyć go przed atakiem wciornastków, a także Stemphylium, która to choroba w tym sezonie dokonała dużych zniszczeń na wielu plantacjach cebuli. Dzięki interwencji wykonanej preparatem Scorpion 325 SC szczypior utrzymano w dobrej zdrowotności. Zdrowy, zielony szczypior oznacza stały przyrost plonu. Nawet gdy się już wyłoży plon będzie ciągle przyrastał. Wszystko wskazuje na to, że mimo trudnego roku plony na tym polu będą bardzo dobre. Przekonamy się o tym podczas zbiorów.

 

fot. M. Zieliński

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here